Novinky

Umbrella Group v januárovom FORBESE

V januárovom vydaní magazínu FORBES nájdete praktickú tému 21 tipov na bohatý rok 2021. Neverili by ste, o akú sumu peňazí vás ročne môžu pripraviť zdanlivo zanedbateľné zlozvyky. Prečítajte si, čo v rubrike radí Michal Ďuriš z Umbrella Group:

Pripravujte sa na penziu – aj keď je ďaleko
Tvorba úspor je systematický proces. Nie je to raketová veda, ak sa človek drží základných pravidiel, popisuje Ján Šebo z Ekonomickej fakulty UMB. Poukazuje na štyri pravidlá. Prvým je stanoviť si cieľ, ktorý chcem v budúcnosti dosiahnuť. Môže ním byť určitá hodnota úspor vzhľadom k mojej mzde. Druhým pravidlom je pravidelnosť. „Na odhad výšky pravidelných príspevkov možno využiť jednoduchú kalkulačku alebo komplexnejší nástroj riadenia úspor nazvaný Oranžová obálka, ktorý sme ako výskumníci postavili,“ odporúča Šebo. Tretím pravidlom je investovanie do rizikovejších aktív. Pri sporení sa treba vyhýbať málo volatilným a nevýnosným aktívam typu dlhopisov. A štvrtým pravidlom pre agresívne budovanie majetku je zvyšovanie príspevkov o dosiahnutý výnos.
Michal Ďuriš z finančnej spoločnosti Umbrella Group upozorňuje tiež na optimalizáciu dôchodkových pilierov, aby z nich klient vyťažil maximum. Ak máte menej ako 35 rokov, neexistuje podľa neho dôvod, aby ste nevstúpili do druhého piliera a neboli zainvestovaný väčšinovo v akciovom/indexovom fonde. Odporúča tiež odkladať si na dôchodok minimálne 10 percent mzdy. Prostriedky rozdeliť rovnomerne medzi fondy svetových akcií, nehnuteľnosti a príležitosti. Nehnuteľnostnú časť môžu tvoriť buď fondy, alebo vlastná nehnuteľnosť, ktorú prenajímate. Príležitosti by mali tvoriť sektorové fondy, ktoré majú v danom čase najväčší potenciál, momentálne napríklad tie zamerané na zelenú ekonomiku.

10.01.2021       UMBRELLA team