Novinky

Denník Plus 1 deň: Tri investície roka 2024

Denník Plus 1 deň v januári 2024 radil čitateľom, ktoré tri investície im v novom roku najviac zarobia. Prečítajte si, čo v článku radí Michal Ďuriš z Umbrella Gorup:

Rubrika: ZAUJALO NÁS
Kam s peniazmi? Odborníci odporúčajú klasiku, ale aj novinky
BRATISLAVA – Kam sa oplatí investovať v roku 2024? Podľa finančných odborníkov budú najlepšie zarábajúce dlhopisy, nehnuteľnosti a svetové akcie. Novinkou na slovenskom trhu sú tzv. fondy dlhopisov s fixnou maturitou. Odborníci upozorňujú aj na sektorové akcie a rozvíjajúce sa trhy.

 1. Dlhopisy
  Odborníci sa zhodujú, že tak ako vlani, aj v tomto roku poskytuje dlhopisový trh priaznivé prostredie. „Pravdepodobnosť, že úrokové sadzby sú blízko svojho vrcholu a očakávanie ďalšieho rastu úrokových sadzieb je nízke, môže pozitívne ovplyvniť cenu dlhopisov. Na rozdiel od predchádzajúcich rokov nie je potrebné podstupovať vysoké riziko na dosiahnutie atraktívnych výnosov,“ vysvetľuje Michal Ďuriš, partner spoločnosti Umbrella Group.
  Uznávaný český ekonóm Lukáš Kovanda však varuje pred podnikovými či firemnými dlhopismi. „Tam je riziko vyššie. Ak chcete staviť na istotu, kupujte iba štátne dlhopisy,“ radí.
 2. Nehnuteľnosti
  Hoci úroky hypoték od minulého leta stúpli dvojnásobne, aj tak sa oplatí v súčasnosti kúpiť nehnuteľnosť viac ako pred 18 mesiacmi. Dôvodom je výrazný pokles cien domov a bytov najmä mimo Bratislavy. Oproti júlu 2022 sa ich ceny znížili v priemere až o 11,8 percenta.
  Pri posudzovaní výhodnosti kúpy nehnuteľnosti pomocou hypoúveru je podľa Michala Ďuriša dôležité sledovať aj iné faktory ako iba výšku úroku či splátky. Pri poklese cien nehnuteľností o vyše 9 percent je výhodnejšie kúpiť ju teraz bez ohľadu na ďalší vývoj úrokov. „Nachádzame sa v niekoľkomesačnom období, keď neočakávame výrazné zmeny v cenách hypoték. Európska centrálna banka (ECB) zvyšovanie úrokov na tento rok stopla, z eurozóny aj z USA prichádzajú optimistické správy o inflácii,“ hovorí Michal Ďuriš.
  „Preto je ideálne kúpiť nehnuteľnosť teraz. Domy a byty majú prívetivé ceny, ktoré zrejme pri reštarte svetovej ekonomiky zdražejú s rastom kúpnej sily. S dnešnými úrokmi na hypotéke, ktoré sú 4 až 5 percent, však vieme v budúcnosti flexibilne pracovať,“ dodáva odborník.
  „Výhodu majú investori, ktorí sú ochotní teraz zniesť vyššie úroky na hypotéke a viac si všímajú, koľko ich nehnuteľnosť na hypotéku bude stáť na konci. Zároveň teraz vedia cenu zjednať ešte nižšie, vybrať si tú najlepšiu z ponúk a vyhnúť sa masívnemu záujmu, ktorý príde na trh po znížení cien hypoték, či už o rok, alebo neskôr,“ objasňuje Ďuriš.

Ceny sa zmenili
Buďme konkrétni: Pred vyše rokom stál dvojizbový byt s rozlohou 60 štvorcových metrov v bratislavskom Ružinove 260 000 eur. V súčasnosti by zaň majiteľ pri predaji dostal aj o 30 000 eur menej, takže záujemca o kúpu by potreboval „iba“ 230 000 eur.

 1. Akcie
  Treba si uvedomiť, že akcie síce zarobia viac ako dlhopisy, ale sú aj rizikovejšie. Ak ste s tým zmierení, môžete ich nakúpiť. „Okrem svetových akcií je tu príležitosť investovať aj do akcií z oblasti umelej inteligencie, zelenej energie či zdravotníctva a v rozvíjajúcich sa ekonomikách, akou je napríklad India. Tieto investície by však mali tvoriť maximálne 15 – 20 percent celkového investičného portfólia, aby sme vyvážili zvýšené riziko,“ varuje Michal Ďuriš.
  Už spomínaný český ekonóm Lukáš Kovanda hovorí, že investície do umelej inteligencie sú dobré, ale vyšší výnos by očakával až v ďalšom období, nie tento rok.
  Zarobia viac ako dlhopisy, ale sú rizikovejšie.

Dlhopisová novinka
Jednou z noviniek na slovenskom trhu od minulého roka sú tzv. dlhopisové fondy s fixnou maturitou. Dlhopisové fondy s vopred známou splatnosťou, prevažne zložené z veľkých a stabilných spoločností, ako napríklad IBM, BMW či ENEL, dokážu poskytnúť očakávané výnosy v čase ich splatnosti. Jediným rizikom je nedodržanie stanovenej splatnosti alebo krach niektorých spoločností z portfólia, čo je však málo pravdepodobné. Cieľom tejto investície je teda klientovi dodať vysokú mieru istoty vo vysoko kolísavom prostredí úrokových sadzieb.
Ak si netrúfate na investovanie, obráťte sa na banky alebo finančných poradcov.

Autor: jap, FOTO: Shutterstock, archív

31.01.2024       UMBRELLA team